Tell Me Something I Don't Know (MTV PUSH)

Selena Gomez

 • Selena Marie Gomez (ur. 22 lipca 1992 w Grand Prairie) – amerykańska aktorka i piosenkarka, która zasłynęła rolą Alex Russo w wyróżnionym nagrodą Emmy serialu Czarodzieje z Waverly Place. Od tego czasu Gomez wystąpiła w szeregu filmów telewizyjnych, włączając w to Kopciuszek: Roztańczona historia, Czarodzieje z Waverly Place: Film i Program ochrony księżniczek, a także zadebiutowała w pełnometrażowym filmie kinowym – Ramona i Beezus.

  Kariera Gomez obejmuje również aktywność muzyczną. Selena jest założycielką i wokalistką grupy Selena Gomez & the Scene, która dotychczas wydała trzy albumy studyjne: Kiss & Tell, A Year Without Rain oraz When the Sun Goes Down. Czwarta płyta Seleny ma tytuł "Stars Dance", jest ona pierwsza solową płytą Seleny. Wszystkie jej płyty uzyskały statusy złotych płyt w Stanach Zjednoczonych za sprzedaż powyżej 500 tysięcy egzemplarzy.

  W 2008 roku Selena Gomez została odznaczona honorowym tytułem ambasadora dobrej woli UNICEF, stając się jednocześnie najmłodszym członkiem tego gremium.

  Życie prywatne

  Selena Gomez urodziła się w New York, a dzieciństwo spędziła w Grand Prain. Rodzice dali jej to imię na cześć wokalistki Seleny, jednej z największych gwiazd muzyki Tejano na świecie.

  W wywiadzie, który w 2009 roku udzieliła magazynowi People, Gomez przyznała, że zainteresowanie aktorstwem zrodziło się u niej, gdy obserwowała, jak jej matka przygotowywała się do swoich produkcji teatralnych.

  27 lutego 2011 roku Selena Gomez pojawiła się na Oscarowym przyjęciu magazynu Vanity Fair w towarzystwie kanadyjskiego wokalisty Justina Biebera. Związek pod koniec 2012 roku zaczął przeżywać kryzys i para ze sobą zerwała. 12 czerwca 2013 roku na świat przyszła jej siostra Gracie Elliot Teefey, której ojcem jest ojczym Seleny, Brian Teefey.

  Gomez jest właścicielką sześciu psów ratowniczych i określa samą siebie mianem "wielkiej miłośniczki zwierząt".

  Kariera aktorska

  1999-2001: Barney i przyjaciele i początki

  Gomez rozpoczęła swoją karierę aktorską w wieku siedmiu lat, wcielając się w postać Gianny w serialu Barney i przyjaciele. Następnie zagrała epizodyczne role w obrazie Mali agenci 3D: Trójwymiarowy odjazd oraz w filmie telewizyjnym Strażnik Teksasu – Próba ognia.

  W 2004 roku Selena została "odkryta" przez stację telewizyjną Disney Channel. Pierwszy z nich, What's Stevie Thinking?, był spin-offem Lizzie McGuire; Gomez wcieliła się w nim w postać Stevie Sanchez, młodszej siostry Mirandy Sanchez. Z kolei drugi z nich, Arwin!, stanowił spin-off Nie ma to jak hotel, a Selena zagrała w nim Alex. Jednakże ostatecznie żaden z tych spin-offów nie został rozwinięty, a projekty wstrzymano.

  2007–2009: Czarodzieje z Waverly Place

  Na początku 2007 roku Selena została wytypowana do roli jednej z trzech głównych postaci, Alex Russo, w nowej produkcji Disney Channel, Czarodzieje z Waverly Place. Premierowy odcinek serialu przyciągnął w Stanach Zjednoczonych 5.9 milionów widzów, gruntując jego pozycję w ramówce stacji. Część mediów okrzyknęła Gomez mianem "następczyni" Miley Cyrus, wzbudzając tym samym liczne kontrowersje. Niektóre źródła donosiły ponadto o rzekomej rywalizacji i napięciach pomiędzy Seleną a Miley; sama Gomez sprostowała jednak te informacje w jednym z wywiadów, komentując kwestię porównań: "To wszystko jest nieco przytłaczające, ale tak naprawdę myślę, że to komplement. To oczywiste, że ona

  W 2008 roku Gomez zagrała w wydanym wyłącznie na DVD filmie Kopciuszek: Roztańczona historia, czyli sequelu obrazu Historia Kopciuszka z 2004 roku. Użyczyła także głosu epizodycznej postaci, córce burmistrza, w filmie animowanym Horton słyszy Ktosia, który miał premierę w marcu 2008 roku. Miesiąc później Lacey Rose z magazynu Forbes wyróżniła Selenę na 5. miejscu listy ośmiu najbardziej obiecujących gwiazd dziecięcych, opisując ją jako "obdarzoną wieloma talentami nastolatkę".

  W lutym 2009 roku Gomez dostała angaż do jednej z dwóch głównych ról w swoim pierwszym filmie kinowym, Ramona i Beezus, czyli adaptacji serii nowel Ramona autorstwa Beverly Cleary

  W czerwcu 2009 roku Selena pojawiła się gościnnie w serialu Słoneczna Sonny, w odcinku zatytułowanym "Battle of the Network Stars". W tym samym miesiącu premierę na antenie Disney Channel miał film telewizyjny Program ochrony księżniczek, w którym Gomez ponownie pojawiła się u boku Demi Lovato. W lipcu 2009 roku Selena oraz dwójka innych bohaterów serialu Czarodzieje z Waverly Place pojawiła się wraz z bohaterami Hannah Montana i Nie ma to jak statek w crossoverze Wizards on Deck with Hannah Montana.

  28 sierpnia 2009 roku premierę miał film telewizyjny Czarodzieje z Waverly Place: Film, oparty na serialu.

  Od 2010: rozwój kariery filmowej

  Pierwszy film kinowy z Gomez, Ramona i Beezus, miał premierę 23 lipca 2010 roku i otrzymał generalnie pozytywne oceny od krytyków.

  19 czerwca 2011 roku Gomez poprowadziła galę rozdania nagród MuchMusic Video Awards, zaś 6 listopada tę samą rolę, prowadzącej, pełniła podczas ceremonii MTV Europe Music Awards. W trakcie gali MTV Selena wykonała ponadto premierowo singel "Hit the Lights".

  Gomez pojawiła się gościnnie w filmie Muppety, który miał światową premierę w listopadzie 2011 roku. Premiera tegoż obrazu planowana jest na rok 2014.

  W 2013 roku Gomez ogłosiła, że robi przerwę w swojej działalności muzycznej, by skupić się na karierze aktorskiej. Rok później Selena zagrała drugoplanową rolę w Rudderless, nagrywając także piosenkę do soundtracku filmu, Hold On z Benem Kwellerem oraz główną rolę w filmie Behaving Badly, który jest adaptacją powieści Rica Browde'a While I'm Dead Feed the Dog.

  Kariera muzyczna

  2008: kariera solowa

  W 2008 roku Gomez nagrała cover utworu "Cruella de Vil" na album kompilacyjny DisneyMania 6. Następnie zarejestrowała trzy piosenki na ścieżkę dźwiękową obrazu ze swoim udziałem, Kopciuszek: Roztańczona historia. Również w 2008 roku Selena nagrała utwór "Fly to Your Heart" na potrzeby filmu animowanego Dzwoneczek.

  W lipcu 2008 roku, tuż przed swoimi szesnastymi urodzinami, Gomez podpisała kontrakt płytowy z wytwórnią Hollywood Records, należącą do studia Disney.

  2009–2013: Selena Gomez & the Scene

  W 2009 roku Gomez była współzałożycielką grupy muzycznej Selena Gomez & the Scene. Debiutancki album formacji, Kiss & Tell ukazał się 29 września 2009 roku nakładem Hollywood Records i uzyskał status złotej płyty w Stanach Zjednoczonych, rozchodząc się w ponad 800 tysiącach egzemplarzy na terenie tego państwa. W 2013 roku, Selena w wywiadzie dla Speakeasy oficjalnie ogłosiła rozwiązanie zespołu i dodała, że artyści poszli swoimi drogami.

  Od 2013: ponowna solowa kariera

  23 lipca 2013 ukazała się czwarta, solowa płyta artystki zatytułowana Stars Dance wydana przez wytwórnię Hollywood Records. Płyta pokryła się złotem m.in. w Kanadzie czy Meksyku oraz zadebiutowała na pierwszym miejscu w 28 państwach. Na polskiej liście OLiS krążek zajął 5. pozycję.

  23 lutego 2015 miał premierę utwór pt. "I Want You To Know" w, którym Selena wystąpiła gościnnie. Singiel pojawi się na albumie dj Zedd'a, który pojawił się wiosną 2015 roku.

  Inne projekty

  Działalność filantropijna

  Gomez zaangażowała się kampanię społeczną UR Votes Count, która miała poszerzyć wiedzę nastolatków na temat kandydatów na urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych w wyborach z 2008 roku, Baracka Obamy oraz Johna McCaina.

  W październiku 2008 roku Gomez stała się twarzą kampanii UNICEFu, Trick-or-Treat for UNICEF, która nakłaniała, by w dniu Halloween zbierać pieniądze na pomoc potrzebującym dzieciom z całego świata.

  W 2009 roku aktorka, w ramach programu A Day Made Better, zrobiła niespodziewaną wizytę w jednej ze szkół podstawowych w Los Angeles. Gomez wręczyła władzom szkoły nagrodę i zestaw wyposażeniowy o wartości tysiąca dolarów, a następnie rozmawiała z uczniami o tym, jak ważną kwestią jest zaangażowanie w sprawy społeczne.

  W sierpniu 2009 roku, siedemnastoletnia wówczas Selena Gomez, stała się najmłodszą ambasadorką dobrej woli UNICEF w historii. W ramach swojej pierwszej oficjalnej misji, Gomez wyruszyła 4 września 2009 roku na tygodniową podróż do Ghany, by tam na własne oczy przekonać się o fatalnych warunkach, w jakich dorastają lokalne dzieci, pozbawione czystej wody, opieki zdrowotnej i edukacji

  W 2009 roku, drugi raz z rzędu, Gomez była ambasadorką kampanii Trick-or-Treat for UNICEF.

  W lutym 2011 roku Selena odwiedziła Chile, by tam spotkać się z rodzinami objętymi programem Programa Puente UNICEFu, który związany jest z rozpowszechnianiem wczesnej edukacji i innymi kwestiami z dziedziny wychowywania dzieci. Opowiadając o doświadczeniach z podróży, przyznała: "UNICEF pomaga chilijskim rodzinom zwalczyć biedę, zapobiegać przemocy domowej oraz promować edukację. Możliwość obserwacji codziennej walki tych rodzin, ich wytrwałości i nadziei, jaką posiadali, była czymś naprawdę inspirującym.".

  Selena Gomez jest zaangażowana w działalność Disney's Friends for Change, czyli organizacji, która ma na celu promocję zachowań przyjaznych dla środowiska; aktorka czynnie pojawia się między innymi w reklamach społecznych organizacji.

  Biznes

  Jesienią 2009 roku Gomez uczestniczyła w kampanii promującej nową kolekcję mody, dostępną w sklepach Sears, występując w jej reklamach telewizyjnych.

  W październiku 2009 roku Selena ujawniła plany zaprojektowania własnej linii odzieży, zwanej Dream Out Loud by Selena Gomez. Kolekcja miała premierę jesienią 2010 roku i została wykonana w pełni z przyjaznych środowisku materiałów.

  14 lipca 2011 roku ogłoszono, że Gomez podpisała umowę z firmą Adrenalina, która zajmie się produkcją, reklamą i dystrybucją pierwszych perfum sygnowanych przez aktorkę. Prezes i zarazem CEO Adrenalina, Ilia Lekach, powiedział: "Jesteśmy niesamowicie podekscytowani perspektywą współpracy z panią Gomez. Więcej szczegółów na temat zapachu ujawnimy, gdy będziemy bliscy jego premiery."

  Filmografia

  Telewizja

  Dyskografia

  Albumy solowe

  • Stars Dance (2013)
  • For You (2014)

  Nagrody i nominacje

  == Przypisy ==

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform