Judas

Lady Gaga

 • Lady Gaga, właściwie Stefani Joanne Angelina Germanotta (ur. 28 marca 1986 w Nowym Jorku) – amerykańska piosenkarka pop, autorka tekstów i piosenek, oraz aktorka. W latach 1999−2006 wokalistka zespołu Stefani Germanotta Band. Ambasadorka dobrej woli UNICEF.

  Swój pseudonim sceniczny zaczerpnęła z tytułu utworu zespołu Queen Radio Ga Ga. Sprzedała ponad 27 milionów płyt i 125 milionów singlii.

  Lady Gaga jest Artystką roku 2010 według magazynu Billboard oraz zajęła 73. miejsce w rankingu artystów dekady. Gaga pojawiła się na liście "najbardziej wpływowych ludzi na świecie" tygodnika Time oraz na liście dwutygodnika Forbes "100 najbardziej wpływowych celebrytów na świecie". Magazyn Vanity Fair umieścił piosenkarkę na 9. miejscu najbardziej wpływowych ludzi w 2011 roku, natomiast ponownie trafiła na listę magazynu "Forbes" zajmując 11 miejsce jako najwyżej uplasowana piosenkarka na liście. Jest obdarzona skalą głosu wynoszącą 2,7 oktawy.

  Biografia

  Stefani Joanne Angelina Germanotta urodziła się w Nowym Jorku. Jest córką włoskiego przedsiębiorcy branży IT, Josepha Germanotty pochodzącego z Lombardii oraz asystentki w firmie telekomunikacyjnej – Cynthii Germanotty, która jest Amerykanką pochodzącą z New Jersey. Ma również młodszą siostrę Natali Germanottę.

  Jako dziecko uczęszczała do szkoły katolickiej Convent of the Sacred Heart.

  W 2008 na łamach miesięcznika "Rolling Stone" artystka oficjalnie dokonała coming outu jako osoba biseksualna.

  Lady Gaga jest matką chrzestną Zachary'ego Jacksona Levona Furnisha-Johna – syna Eltona Johna i jego partnera, Davida Furnisha.

  Piosenkarka jest w związku z aktorem i modelem Taylorem Kinneyem od lipca 2011 roku.

  Kariera muzyczna

  2005–2007: Początki kariery solowej

  Piosenkarka początkowo należała do wytwórni Def Jam kiedy to w wieku dziewiętnastu lat w swoim biurze dyrektor muzyczny wytwórni L.A. Reid usłyszał śpiew artystki z korytarza. Pomimo tego wokalistka przyznała, iż nigdy osobiście nie spotkała Reida. Po trzech miesiącach współpracy Reid pozbawił Gagę praw do kontraktu, zrywając go.

  Kilka lat później artystkę dostrzegł dyrektor menadżerski wytwórni Interscope Vincent Herbert i zaproponował kontrakt z firmą fonograficzną w 2008 roku. Zaskoczony jej zdolnościami artystycznymi, dyrektor zatrudnił ją na stanowisku songwritera. Gaga współpracowała z wytwórnią Interscope już wcześniej, kiedy to prezes firmy Jimmy Iovine zaproponował wokalistce kontrakt na początku 2007 roku. Zaoferował umowę na warunkach pracy GaGi wraz z raperem i producentem muzycznym Akonem. Ten, gdy usłyszał głos piosenkarki na jednym ze swoich nagrań, dostrzegł u artystki potencjał muzyczny i przekonał Ioviene'a, by ten udzielił zgody na dołączenie Lady Gagi do grona artystów związanych z wytwórnią Kon Live Distribution.

  W 2007 roku Lady Gaga nawiązała współpracę z tancerką Lady Starlight, która pomogła w stworzeniu jej własnego wizerunku scenicznego. Show został skrytykowany, natomiast sam występ wokalny zdobył uznanie krytyków muzycznych.

  Pod koniec roku 2007 wokalistka rozpoczęła prace nad materiałem na swój debiutancki album muzyczny. W tym celu Lady Gaga nawiązała współpracę z producentem muzycznym RedOne.

  2008–2010: The Fame & The Fame Monster

  W 2008 Gaga przeniosła się do Los Angeles, gdzie udoskonalała i wykonywała ostatnie poprawki w sesji nagraniowej do albumu The Fame. Styl muzyczny płyty Gaga opisała jako bardzo zróżnicowany. Nad albumem wokalistka pracowała z zespołem Haus of Gaga, którego Germanotta stała się muzą pod względem odzieży, sceny koncertowej oraz brzmień muzycznych. Płyta zyskał głównie pozytywne recenzje od krytyków muzycznych. Recenzent "Times Online" opisał album jako fantastyczny miks ballad Davida Bowiego, dramatyczne, inspirowane piosenkami Queen szybkie numery, które bazują w stylu synth-popowym. Głównym singlem promującym krążek stała się kompozycja Just Dance wydana dnia 8 kwietnia 2008, która dotarła na szczyty list przebojów w siedemnastu krajach.

  Debiutancki krążek artystki zajął szczyty najchętniej kupowanych albumów w Austrii, Irlandii, Kanadzie oraz Wielkiej Brytanii natomiast pozycję czwartą na australijskim notowaniu.

  15 września 2010 została wydana nowa wersja Księgi światowych rekordów Guinnessa, a w niej, w kategorii Najwięcej tygodni na liście UK Albums Chart (UK Albums Chart to oficjalne zestawienie najpopularniejszych albumów w Wielkiej Brytanii), znalazł się debiutancki album piosenkarki – The Fame.

  Podobnego sukcesu doczekała się kontynuacja debiutanckiego albumu, The Fame Monster wydany w 2009 r. Promujący ten krążek singiel Bad Romance, przyczynił się do kolejnego sukcesu, dzięki teledyskowi do tej piosenki w serwisie YouTube. Kolejnym singlem z płyty stał się Telephone nagrany wspólnie z piosenkarką Beyoncé Knowles który stał się przebojem, plasując się przy tym na trzecim miejscu w amerykańskim notowaniu Billboard Hot 100. Trzeci utwór Alejandro wyróżnia się kontrowersyjnym, zdaniem niektórych środowisk, teledyskiem. Piosenka dotarła do pierwszej dziesiątki w Stanach Zjednoczonych (miejsce 5), stając się 7 singlem Gagi w top ten. Trasa promująca jej drugą płytę, The Monster Ball Tour, rozpoczęła się oficjalnie 27 listopada 2009 roku a zakończyła 6 maja 2011 roku. Przyniosła zysk w wysokości 227,4 milionów dolarów. Według magazynu Billboard to rekord jeśli chodzi o debiutanckie trasy czołowych artystów, którego nie osiągnął nikt wcześniej.

  Wyemitowana przez stację telewizyjną HBO trasa The Monster Ball Tour zdobyła nagrodę Emmy. 10 września odbyła się kolejna edycja gali, na której po raz kolejny wyróżniono tych, którzy przyczynili się do najlepszych produkcji telewizyjnych. The Monster Ball Tour nagrane w Nowym Jorku wygrało w kategorii "Najlepszy montaż zdjęć do programu specjalnego".

  2 października 2010, Lady Gaga wystąpiła gościnnie na jednym z dwóch tribute koncertów The Plastic Ono Band, zorganizowanych 1 i 2 października w Orpheum Theater w Los Angeles, w ramach obchodów 70. rocznicy urodzin Johna Lennona.

  26 listopada miał miejsce pierwszy koncert Lady Gagi w Polsce, który odbył się na Ergo Arenie w Gdańsku i przyciągnął publiczność liczącą ponad 12 tys. ludzi.

  2011–2012: Born This Way

  25 czerwca 2010 roku Lady Gaga wystąpiła na 12 balu White Tie and Tiara Ball, organizowanym przez Eltona Johna, gdzie wykonała nową piosenkę You and I, która znajduje się w trzecim albumie, Born This Way. 28 czerwca po raz pierwszy wykonała tę piosenkę podczas swojej trasy koncertowej The Monster Ball Tour w Montrealu.

  O północy czasu amerykańskiego z 31 grudnia 2010 na 1 stycznia 2011 Lady Gaga ogłosiła, że 13 lutego 2011 na gali Grammy Awards wykona po raz pierwszy singiel ze swojej nowej płyty Born This Way, która z kolei ukazała się 23 maja 2011.

  Wydany 13 lutego 2011 singel Born This Way pobił kolejne rekordy sprzedaży. W ciągu pięciu dni od wydania "Born This Way" zostało sprzedane w sklepach internetowych ponad milion razy.

  Kolejnym singlem z albumu Born This Way był Judas. Jego publikacja odbyła się 15 kwietnia 2011, a data premiery w Polsce przypadła na 18 kwietnia w radiu Eska. Wkrótce Judas dotarł do list przebojów zajmując pierwsze miejsca na listach przebojów w USA, Francji, Australii, Kanadzie, Finlandii, Grecji, Hiszpanii i Szwecji.

  Jednocześnie 6 maja 2011 zakończyła się trasa koncertowa The Monster Ball Tour.

  9 maja 2011 w radiu 96,6 KISS FM w Stanach Zjednoczonych odbyła się premiera nowej piosenki artystki The Edge of Glory. Teledysk do utworu miał swoją premierę 16 czerwca.

  13 maja 2011 do sprzedaży weszła kolekcjonerska wersja płyty Born This Way, natomiast oficjalna premiera światowa, zgodnie z zapowiedziami, nastąpiła 23 maja.

  16 maja 2011 nastąpiła premiera utworu Hair, który jest singlem promocyjnym albumu Born This Way. Tekst opisuje włosy jako metaforę tożsamości osiągając punkt kulminacyjny kiedy Gaga śpiewa: I Am MY Hair.

  5 lipca 2011 artystka na swoim Twitterze oświadczyła, że trwają prace nad nową trasą koncertową, która nazywać się będzie Born This Way Ball Tour. Lady Gaga zapowiedziała, że ma zamiar odwiedzić nie tyko te kraje co podczas The Monster Ball Tour, lecz również Indie, Amerykę Łacińską oraz Indonezję.

  15 sierpnia 2011 r. Lady Gaga zamieściła na twitterze wpisy (kolejno): F*CK, THURS, DAY. Premiera singla You and I była zaplanowana na 18 sierpnia 2011 r., jednakże teledysk wyciekł do Internetu, w związku też z czym ukazał się on jeszcze tego samego dnia (15 sierpnia). O klipie wypowiedziała się: Teledysk opowiada o tym, jak wyruszyłam w pieszą podróż z Nowego Jorku do Nebraski, aby odzyskać mojego chłopaka. Nie mam przy sobie bagażu, moje kostki krwawią, trawa wchodzi mi do butów i mam na sobie bardzo nowojorski, wełniany sweter.. Wystąpiła tam jako GaGaBionic, Yüyi (syrena), Jo Calderone (męskie alter-ego) i w jej naturalnym, kobiecym wcieleniu. Pokazane tam są sceny, gdzie poddana jest eksperymentom (przesłaniem jest ukazanie, jak wiele trzeba przejść w miłości), bądź też gdzie staje na ślubnym kobiercu.

  5 września 2011 roku Lady Gaga znalazła się na liście najbardziej wpływowych osób przygotowanej przez magazyn Vanity Fair. Piosenkarka zajęła 9 miejsce w rankingu i jest najwyżej uplasowaną na liście kobietą i najmłodszą osobą znajdującą się w zestawieniu.

  9 września 2011 roku najnowszy singiel Lady GaGi – You and I awansował na liście Billboard Hot 100 aż o 10 oczek z 16. miejsca na 6. Od czasu wydania "Just Dance" w 2008 roku, single Gagi sprzedały się już w ponad 35 milionach egzemplarzach w samych Stanach Zjednoczonych. Wynik ogólnoświatowy – ponad 90 mln. sprzedanych piosenek w takich sklepach internetowych jak iTunes Store czy Amazon.

  11 września 2011 r. legendarny Tony Bennett razem z Lady GaGą stworzyli jazzowy utwór "The Lady Is A Tramp", który jest coverem Franka Sinatry. 20 września do sklepów trafi album Tony'ego Bennetta o tytule "Duets II", na którym znajdzie się między innymi duet z Lady GaGą. W rozmowie ze stacją ABC, artysta powiedział, że Lady Gaga może stać się tak wielka jak Elvis Presley.

  1 października 2011 Lady Gaga wystąpiła ze Stingiem w nowojorskim Beacon Theatre, na koncercie z okazji sześćdziesiątych urodzin tego brytyjskiego artysty. W imprezie wzięli udział także m.in. Bruce Springsteen, Stevie Wonder, Billy Joel i Mary J. Blige.

  6 listopada 2011 r. Lady Gaga wygrała 4 statuetki MTV EMA 2011 (w kategoriach: najlepsza wokalistka, najlepszy utwór – Born This Way, najlepszy teledysk – Born This Way, najwierniejsi fani). Artystka wykonała na gali utwór "Marry the Night". 13 listopada 2011 r. w brytyjskiej edycji programu "X Factor" Gaga wykonała piosenkę Marry the Night. Po występie powiedziała, że skończyła projektować scenę na The Born This Way Ball Tour oraz, że będzie ona "większa i lepsza" niż kiedykolwiek. 17 listopada 2011 roku odbył się charytatywny koncert "Children In Need", który jest organizowany przez stację BBC. Lady Gaga otworzyła festiwal wykonując trzy utwory: Marry The Night, Born This Way oraz The Edge of Glory. 20 listopada 2011 r. Gaga z okazji świąt Bożego Narodzenia wydała album "A Very Gaga Holiday", na którym znalazły się akustyczne wersje Yoü and I, The Edge of Glory oraz dwa jazzowe covery White Christmas, Orange Colored Sky. 24 listopada 2011 roku na antenie ABC wyemitowano dokumentu "A Very Gaga Thanksgiving". 30 listopada 2011 r. na "The Grammy Nominations Concert" otworzyła koncert wykonując piąty singiel Marry the Night oraz zakończyła galę razem z amerykańskim zespołem country "Sugarland", wykonując utwór You and I. Została nominowana w trzech kategoriach: album roku (Born This Way), najlepszy występ na żywo – You and I oraz najlepszy album wokalny pop – (Born This Way).

  1 grudnia 2011 roku miała miejsce premiera teledysku do piosenki Marry the Night. Trwa on około 14 minut i opowiada o wyrzuceniu Gagi z wytwórni Def Jam. Po 4 dniach klip miał 10 milinów odtworzeń. 25 grudnia Lady Gaga zrobiła prezent swoim fanom z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Wydała utwór "Stuck On Fuckin' You", który został nagrany we wrześniu 2010 roku w tourbusie trasy The Monster Ball Tour w stanie Minnesota. Lady Gaga wystąpiła 31 grudnia 2011 roku na sylwestrowej imprezie "Dick Clark's New Year's Rockin' Eve with Ryan Seacrest 2012", piosenkarka wykonała trzy utwory: premierowo fragment "Heavy Metal Lover", Marry the Night oraz hit Born This Way. Piosenka Born This Way sprzedała się w 2011 roku w 8,2 mln. egzemplarzy.

  Lady Gaga opublikowała 7 lutego 2012 roku na swoim Twitterze oficjalny projekt sceny nowego tournee promującego album Born This Way. 29 lutego 2012 roku odbył się koncert fundacji "Born This Way". Organizacja kierowana jest przez samą artystkę oraz przez jej matkę – Cynthie Germanotta. Bilety na nową trasę koncertową w Australii oraz Nowej Zelandii zostały wyprzedane w czasie 4 minut i 16 sekund. Piosenkarka zarobiła w 2011 roku 25 mln. dolarów co pozwoliło zająć jej 4 pozycję na liście najlepiej zarabiających gwiazd, jaką stworzył magazyn Billboard.

  18 marca 2012 roku miał miejsce pierwszy wspólny wywiad Lady Gagi oraz jej matki Cynthi Germanotta przeprowadzony przez Oprah Winfrey. Dziennikarka odwiedziła dom rodziny Germanotta, w którym wychowała się piosenkarka.

  Lady Gaga rozpoczęła swoją trasę koncertową The Born This Way Ball Tour 27 kwietnia 2012 roku w Seulu w Korei. Koncert gwiazdy w Dżakarta(Indonezja) został odwołany przez groźby islamskich ekstremistów, którzy grozili zamachami w czasie koncertu. Wyprzedanych biletów na show było ponad 50000.

  2013-2014: ARTPOP i inne przedsięwzięcia

  8 czerwca 2012 roku Lady Gaga napisała na twitterze: Ekscytujące wiadomości małe potworki! Zaprezentowałam moją nową płytę przed wytwórnią, tytuł albumu ogłoszę we wrześniu! X.

  Perfumy "Fame" sprzedały się do końca stycznia 2013 roku w ilości 30 milionów sztuk. Zapach "Fame" zarobił ponad 1,6 mld dolarów. 12 lutego 2013 roku Lady Gaga ogłosiła, że musi odwołać amerykańską część trasy koncertowej The Born This Way Ball Tour. Powodem anulowania koncertów jest naderwanie obrąbka stawowego w prawym biodrze. Artystka przeszła operację, która zakończyła się powodzeniem.

  12 lipca 2013 na stronie LittleMonsters.com i na oficjalnym profilu artystki na portalu Facebook ukazała się informacja dotycząca daty wydania albumu i pierwszego singla.

  12 sierpnia 2013 roku swoją premierę miał singiel Applause. Pierwotnie miał zostać wydany 19 sierpnia jednak po serii wycieków fragmentów piosenki Lady Gaga postanowiła wydać singiel tydzień wcześniej.

  Na przełomie marca i kwietnia 2014 roku piosenkarka dała serię koncertów w Nowym Jorku w Roseland Ballroomnd.

  Lady Gaga zagrała postać La Chameleón w filmie Roberta Rodrigueza Machete Kills, którego premiera odbyła się 13 września 2013 roku.

  Lady Gaga została twarzą kampanii reklamowej wiosna/lato 2014 włoskiego domu mody – Versace.

  2015-obecnie: Nadchodzący piąty studyjny album

  22 grudnia 2014 roku Gaga za pośrednictwem Yahoo! poinformowała, że pracuje nad nowym albumem.

  Dyskografia

  • 2008: The Fame
  • 2011: Born This Way
  • 2013: Artpop
  • 2014: Cheek to Cheek (oraz Tony Bennett)

  Trasy koncertowe

  • The Fame Ball Tour (2009)
  • The Monster Ball Tour (2009–2011)
  • Born This Way Ball (2012–2013)
  • ArtRave: The Artpop Ball (2014)
  • Cheek to Cheek Tour (z Tony Bennett) (2014–2015)

  Jako support:

  • New Kids on the Block: Live (2008)
  • Doll World Domination Tour (2009)
  • Take That Presents: The Circus Live (2009)

  Anulowane:

  • Fame Kills: Starring Kanye West and Lady Gaga (anulowane)
  • This Is It (anulowane)

  Inne Koncerty

  • Lady Gaga Roseland Ballroom Live (2014)

  Koncerty Promocyjne

  • ArtRave (2013)
  • Tony Bennett & Lady Gaga: Cheek to Cheek LIVE! on PBS (2014)

  Zobacz też

  • Lista nagród i nominacji Lady Gagi

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform