Toxic

Britney Spears

 • Britney Jean Spears (ur. 2 grudnia 1981 w McComb.

  Jej debiutancki album ...Baby One More Time z 1999 roku, który nagrała w wieku siedemnastu lat, jest trzecim najlepiej sprzedającym się żeńskim albumem muzycznym wszech czasów, przekroczywszy nakład ponad 37 milionów egzemplarzy na całym świecie. Owa płyta znajduje się także na trzynastym miejscu najlepiej sprzedających się krążków w historii muzyki i na szóstym miejscu najlepiej sprzedających się albumów pop.

  Według strony internetowej MSN jest piątą z najbogatszych piosenkarek na świecie z majątkiem wynoszącym ponad 500 milionów dolarów najlepiej sprzedającą się artystką w Stanach Zjednoczonych oraz najmłodszym artystą w historii muzyki, który osiągnął próg ponad 100 milionów albumów na całym świecie, w związku z tym wydarzeniem w 2010 roku otrzymała nagrodę Chopard Diamond Award za najlepiej sprzedającego się artystę muzycznego pierwszej dekady XXI wieku. Od 2003 roku posiada swoja gwiazdę w "Alei Gwiazd" w Hollywood. Wokalistka w czasie szesnastu lat kariery muzycznej zdobyła ponad 427 prestiżowych nagród muzycznych ze 450 nominacji, z czego 83 zdobyła w ciągu jednego roku. Wśród jej nagród najważniejsze z nich to: Grammy, Emmy, MTV Video Music Awards, MTV Europe Music Awards, American Music Awards, Billboard Music Awards, NRJ Music Awards oraz World Music Awards.

  Kariera

  1981-1991: Dzieciństwo

  Britney urodziła się w McComb w stanie Missisipi jako drugie dziecko Lynne Irene Bridges i Jamesa Parnella Spears. Jej babcia, Lillian Portell była Angielką, urodzoną w Londynie, a matka jednego z jej pradziadków, miała pochodzenia maltańskie.

  1992-1997: Początki kariery

  W wieku ośmiu lat, Britney wybrała się wraz ze swoją matką na przesłuchanie do Atlanty w stanie Georgia do programu dla dzieci, Mickey Mouse Club. Reżyser formatu, Matt Casella odrzucił Spears ze względu na zbyt młody wiek, jednakże postanowił polecić ją dalej, Nancy Carson, agentce młodych talentów w Nowy Jorku. Carson była pod wielkim wrażeniem umiejętności wokalnych dziewczyny i po paru przesłuchaniach posłała ją do Profesjonalnej Zawodowej Szkoły Sztuki Filmowej w Nowym Jorku. Wkrótce potem Lynne Spears przeprowadziła się wraz z córką do Nowego Jorku pozostawiając dzieci swojemu mężowi w Kentwood. W późniejszych miesiącach, Britney wystąpiła jako aktorka w kilku reklamach telewizyjnych i została wybrana jako dublerka do swojej pierwszej roli w musicalu Ruthless! jako Tina Denmark w teatrze Off-Broadway. Uczestniczyła także jako zawodniczka w popularnym amerykańskim programie Star Search. Po krótkim czasie podpisała kontrakt z ową wytwórnią i rozpoczęła prace nad swoim debiutanckim albumem ...Baby One More Time.

  1998–1999: ...Baby One More Time

  Pod koniec 1998 roku pojawił się pierwszy singiel Spears – "...Baby One More Time", dwa tygodnie później stacja MTV wyemitowała teledysk do utworu. Utwór jest największym sukcesem Britney w historii jej kariery.

  2000: Oops!... I Did It Again

  W maju 2000 roku pojawiła się druga płyta Spears Oops!... I Did It Again. Album zadebiutował na 1. miejscu Billboard 200, w pierwszym tygodniu sprzedano aż 1.319.193 kopii zaś na całym świecie ponad 4 000 000 egzemplarzy. RIAA przyznała mu status diamentowy, dzięki osiągnięciu sprzedaży w Stanach Zjednoczonych na poziomie 10 milionów egzemplarzy. By promować album piosenkarka wyruszyła w światową trasę Oops!... I Did It Again World Tour. W czasie jej trwania artystka zatrzymała się w Nowym Jorku, by wystąpić na MTV Video Music Awards 2000. Podczas występu Spears zerwała czarny garnitur, aby odsłonić prowokacyjny strój w kolorze skóry z kryształkami, który spowodował sporo kontrowersji. Britney zdobyła dwie nagrody Billboard Music Awards za płytę Oops!... I Did It Again. Album promowały single: "Oops!... I Did It Again", "Lucky", "Stronger" i "Don't Let Me Be the Last to Know". Do utworu "When Your Eyes Say It" nakręcono teledysk, jednak ostatecznie piosenki nie wydano jako singiel i zdecydowano o zakończeniu promocji krążka. Do tej pory sprzedano ponad 24 milionów egzemplarzy albumu Oops!... I Did It Again.

  2001–2002: Britney, Crossroads

  Trzeci studyjny album wokalistki pt. Britney trafił na półki sklepowe w listopadzie 2001 roku. Album zadebiutował na pierwszym miejscu Billboard 200 sprzedając się w nakładzie 745 744 kopii podczas pierwszego tygodnia w samych Stanach Zjednoczonych. Sukces ten sprawił, że Spears jako pierwsza artystka w historii muzyki osiągnęła sukces trzech albumów, które debiutowały na pierwszym miejscu listy Billboard 200. By promować nowy album Spears wyruszyła w światową trasę Dream Within a Dream Tour w listopadzie 2001. Pierwszym singlem z płyty była utrzymana w klimacie R&B piosenka "I'm a Slave 4 U", która znacznie różniła się od dotychczasowych nagrań Britney. Krążek promowały również takie utwory jak "Overprotected", "I'm Not a Girl, Not Yet a Woman", "I Love Rock 'n' Roll", "Anticipating", "Boys" i "That's Where You Take Me". Album sprzedał się w ponad 15 milionów egzemplarzy. W 2002 roku Spears zagrała główną rolę w filmie Crossroads, w którym wcieliła się w postać absolwentki szkoły średniej, która postanawia odnaleźć zaginioną matkę. Za grę w filmie Britney Spears otrzymała Złotą Malinę dla "Najgorszej Aktorki", niemniej film zarobił ponad 60 mln USD. Dotychczasowy sukces zawodowy Spears został doceniony przez magazyn Forbes, który umieścił Britney na pierwszym miejscu w rankingu najpotężniejszych sław świata.

  2003–2004: In the Zone & Greatest Hits: My Prerogative

  Britney Spears razem z Christiną Aguilerą otworzyły galę MTV Video Music Awards 2003 piosenką "Like a Virgin". W połowie występu dołączyła do nich Madonna. Pod koniec wykonywania utworu doszło do pocałunku wokalistek z "Królową popu", co wywołało ogromny skandal. Wydarzenie to zaliczane jest do najważniejszych momentów w historii VMA. 18 listopada 2003 roku pojawił się czwarty album piosenkarki – In the Zone.

  Album promowany był singlem "Me Against the Music", który artystka wykonywała wspólnie z Madonną. Piosenka pozwoliła powrócić Spears na szczyty list przebojów po umiarkowanym sukcesie singli z jej poprzedniego krążka. Album znacznie różni się od wcześniejszych nagrań Britney, określany jest jako bardziej dojrzały, przesiąknięty erotyzmem. Britney Spears w In the Zone zrezygnowała ze "słodkiego popu" na rzecz dance-popu, elektroniki i R&B. Piosenkarka jest współautorką prawie wszystkich utworów, które znajdują się na płycie. Drugim utworem promującym krążek był – "Toxic". Singiel osiągnął sukces na całym świecie, docierając do pierwszej piątki w 15 krajach, a na szczycie list w Australii, Kanadzie, na Węgrzech, w Irlandii, Norwegii i Wielkiej Brytanii. Britney za "Toxic" otrzymała nagrodę Grammy. Magazyn Rolling Stone umieścił utwór na 44. pozycji najlepszych piosenek dekady,

  We wrześniu 2004 Britney wyszła za Kevina Federline'a. W listopadzie 2004 na rynku pojawiła się pierwsza składanka największych hitów Spears – Greatest Hits: My Prerogative. Krążek promowały single "My Prerogative" i "Do Somethin'. Album okazał się ogromnym sukcesem – sprzedano ponad 10 milionów egzemplarzy składanki.

  2005–2007: Original Doll & Blackout

  Wokalistka w 2005 roku rozpoczęła pracę nad albumem Original Doll, który nigdy nie ujrzał oficjalnie światła dziennego (mimo to znamy około 10 utworów pochodzących z tej płyty). Britney Spears, wbrew wytwórni, zaprezentowała pierwszy singiel z owej płyty pt. "Mona Lisa" w radiu KISS.FM w Los Angeles.

  Później prace nad nim zostały przerwane, ponieważ Spears dowiedziała się, że jest w ciąży. Wokalistka wówczas zawiesiła swą karierę muzyczną oddając się macierzyństwu. 14 września 2005 roku urodziła swojego pierwszego syna, Seana Prestona Federline. W listopadzie 2005 pojawiła się pierwsza składanka remiksowych wersji piosenek Britney, B in the Mix: The Remixes.

  Wystąpiła również w roli sekretarki Amber-Louise, w serialu Will & Grace. Dwa miesiące później pozowała nago w ciąży dla Harper's Bazaar.

  2008–2009: Problemy osobiste, kuratela – Circus & The Singles Collection

  3 stycznia 2008 Spears odmówiła oddania dzieci ich ojcu. Została hospitalizowana w Cedars-Sinai Medical Center po tym, jak przybyła do jej domu policja zauważyła, jakoby artystka była pod wpływem nielegalnej substancji. Następnego dnia zawieszono prawa rodzicielskie i przekazano wyłączną opiekę byłemu mężowi.

  31 stycznia 2008 Spears trafiła na oddział psychiatryczny Ronald Reagan UCLA Medical Center i zatrzymana w celu rozpoznania psychiatrycznego. Sąd orzekł o ubezwłasnowolnieniu i tym samym tymczasowej kurateli nad piosenkarką. Kuratorami zostali ojciec Britney – Jamie Spears i prawnik Andrew Wallete.

  W następnym miesiącu Spears wystąpiła gościnnie w znanym amerykańskim serialu "Jak poznałem waszą matkę", w roli sekretarki Abby. Otrzymała pozytywne recenzje, a jej występ w serialu sprawił, że osiągnął on najwyższy wynik oglądalności. Prace nad szóstym studyjnym albumem Britney rozpoczęła w marcu, pół roku po wydaniu poprzedniego krążka. 7 września 2008 roku wygrała trzy statuetki MTV Video Music Awards w kategoriach: Best Female Video, Best Pop Video oraz w najważniejszej kategorii Video Of The Year za teledysk do piosenki "Piece of Me". Ten spektakularny triumf często określany jest jako wielki powrót Spears do show-biznesu.

  15 września wytwórnia Jive zapowiedziała, że szósty studyjny album piosenkarki będzie nosił nazwę Circus. 26 września 2008 odbyła się premiera singla "Womanizer". Singiel niespełna kilka dni po premierze stał się numerem jeden m.in. w Australii, Kanadzie, Norwegii, Szwecji, Turcji oraz Polsce. Singiel ten jest pierwszym numerem jeden Britney Spears w Polsce od 2000 roku. 15 października 2008 roku "Womanizer" ustanowił nowy rekord na amerykańskiej liście przebojów Billboard Hot 100 – piosenka awansowała z 96. pozycji na miejsce 1., gdzie utrzymała się przez tydzień. 6 listopada Britney zdobyła dwie statuetki na gali MTV Europe Music Awards 2008 w najważniejszych kategoriach: Best Act 2008 ("Najlepszy artysta roku 2008") oraz Album of the Year ("Album roku") za płytę Blackout. Na przełomie listopada i grudnia Britney Spears dała serię występów w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Japonii w celu promocji swego najnowszego dzieła. 2 grudnia 2008 roku odbyła się premiera szóstego studyjnego albumu Circus. Otrzymał pozytywne recenzje od krytyków. Łączna sprzedaż albumu przekroczyła 6 mln egzemplarzy.

  3 marca 2009 r. rozpoczęła się trasa koncertowa The Circus Starring: Britney Spears. Objęła ona 97 występów na terenie Stanów Zjednoczonych, Kanady, Europy oraz Australii. Trasa zarobiła ponad 130 mln USD. 29 września 2009 r. został wydany singiel "3", który promuje płytę The Singles Collection. Piosenka zadebiutowała na szczycie amerykańskiej listy Billboard Hot 100. The Singles Collection sprzedało się w milionowym nakładzie.

  2011–2012: Femme Fatale i The X Factor

  Prace nad siódmym studyjnym albumem pt. Femme Fatale rozpoczęły się jeszcze w trakcie trwania promocji poprzedniego albumu Circus. Podczas europejskiej części trasy The Circus Starring: Britney Spears latem 2009 roku, artystka zawitała do studia nagraniowego w Szwecji, gdzie nagrała 4 utwory ("3", który możemy znaleźć na płycie The Singles Collection oraz "Criminal", "Up'n Down" i "He About To Lose Me", które znajdują się na płycie Femme Fatale).

  Początkowo, według pomysłu Britney, płyta miała posiadać brzmienie poprockowe. Spears nagrała płytę w owej wersji, chciano ją wydać w sierpniu 2010 roku, jednakże wytwórnia płytowa Jive Records nie wyraziła zgody na wydanie płyty w owej formie. Artystka musiała zawitać do studia ponownie, aby nagrać płytę zgodną z wizją wytwórni. Nad jej ostatecznym brzmieniem pracowali m.in. Dr. Luke, Max Martin, The Outsyders oraz Xenomania. Premierę albumu poprzedziło wydanie pierwszego singla - "Hold It Against Me", który zadebiutował na pierwszym miejscu listy Billboard Hot 100 stając się tym samym czwartym "numerem jeden" artystki w Stanach Zjednoczonych i czyniąc ją drugim w historii artystą (po Mariah Carey), którego dwa kolejne single zdobyły szczyt tej listy.

  Album Femme Fatale miał swoją premierę 29 marca 2011 roku. W czerwcu miał swoją premierę trzeci singel z albumu - "I Wanna Go".

  4 marca 2011 roku Britney Spears potwierdziła, że latem zamierza odbyć pierwszą od dwóch lat trasę koncertową, promującą album Femme Fatale w Stanach Zjednoczonych. W ramach trasy koncertowej Femme Fatale Tour zaplanowanych jest prawie 70 występów w Ameryce Północnej, Europie oraz Azji.

  15 czerwca 2011 roku magazyn Billboard podał informację o zamknięciu wytwórni Jive Records, dla której Spears nagrywała przez cały okres jej kariery. Związku z tym faktem wszyscy artyści z tej wytwórni przeszli pod opiekę RCA Records.

  Single "Hold It Against Me" i "Till the World Ends" są kolejnymi numerami jeden w Polsce po sukcesie singla "Womanizer" z 2008 roku, a singel "I Wanna Go" dotarł do pierwszej piątki (miejsce 2).

  11 października został wydany drugi album Britney zawierający remixy B In The Mixes: The Remixes Vol.2. 4. singlem z płyty Femme Fatale został utwór "Criminal", do którego teledysk wzbudził wiele kontrowersji za sprawą aktów przemocy oraz scen erotycznych.

  14 maja 2012 roku oficjalnie ogłoszono, że Britney została jedną z nowych sędziów (wraz z Demi Lovato) w drugim sezonie amerykańskiej edycji programu X Factor.

  20 listopada miał premierę singel will.i.ama - "Scream & Shout", w którym gościnnie wystąpiła Spears. Piosenka odniosła ogromny sukces komercyjny. Utwór zajął miejsce pierwsze na listach przebojów w Kanadzie, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Belgii, Dani, Finlandii, Francji, Włoszech, Holandii, Norwegii, Hiszpanii, Polski i innych 15 krajach.

  Pod koniec stycznia 2013 pojawił się oficjalny remix z Lil Wayne'em, Waka Flocka Flame, Hit-Boyem i Diddym.

  2013: Britney Jean, Britney: Piece of Me i inne przedsięwzięcia

  Już w grudniu 2012 roku Britney ujawniła, że zaczęła pracę nad swoim nowym albumem. Krążek został wydany przez wytwórnię RCA Records (wcześniej Jive Records), a jego producentem wykonawczym został will.i.am. W międzyczasie piosenkarka nagrała utwór "Ooh La La", który trafił na soundtrack do filmu animowanego Smerfy 2. Swoją radiową premierę utwór miał 20 czerwca 2013 roku, zaś teledysk ukazał się 11 lipca. W teledysku ze scenami z filmu wystąpiła wraz ze swoimi dziećmi. W lipcu do sprzedaży trafiły nowe perfumy sygnowane nazwiskiem piosenkarki – Island Fantasy.

  20 sierpnia 2013 roku na oficjalnej stronie Britney pojawiło się na niej tajemnicze odliczanie, kończące się 17 września 2013 roku. W ten dzień Britney Spears pojawiła się w programie Good Morning America, w którym obwieściła całemu światu m.in datę premiery albumu i tytuł jednej piosenki z albumu – "Perfume". Oprócz tego zapowiedziała swoją rezydenturę w Las Vegas w Planet Hollywood. 15 września 2013 na rynku ukazał się singiel "Work Bitch" zapowiadający nadejście 8. longplaya artystki. Piosenka w ciągu niecałych 48 godzin zdobyła 1. miejsce w iTunes w ponad 40 krajach. Teledysk została zaprezentowany 1 października 2013 roku. Został wyreżyserowany przez Bena Mora. Utwór zadebiutował na 12. miejscu amerykańskiej listy Billboard Hot 100.

  4 października ukazał się album Miley Cyrus - Bangerz, na który Britney Spears wystąpiła gościnnie w piosence "SMS (Bangerz)". Utwór otrzymał mieszane recenzje od krytyków muzycznych, niektórzy pochwalili oryginalność, a inni krytykowali jego produkcję.

  25 października na oficjalnej stronie został opublikowany list dla fanów, w którym Spears napisała m.in takie słowa: "Jestem performerką. Jestem mamą. Jestem wesoła. Jestem waszą przyjaciółką. Jestem Britney Jean.". Tego dnia poznaliśmy również tytuł 8. albumu – Britney Jean oraz okładkę. 3 listopada 2013 roku odbyła się premiera drugiego singla – "Perfume".O piosence wokalistka wspominała już we wrześniu. Kompozycja napisana przez Spears, Furler, Braide opowiada historię porzuconej kobiety. Wykorzystano w niej śpiew wokalistki bez użycia Auto-tune'a. W wywiadach piosenkarka podkreślała, że "ballada zajmuje szczególne miejsce w jej sercu".

  CD zostało wydane 3 grudnia 2013 roku. Album otrzymał mieszane recenzje od krytyków muzycznych. Płyta zadebiutowała na 4. miejscu amerykańskiej listy Billboard 200 z wynikiem sprzedaży za pierwszy tydzień wynoszącym 107 000 egzemplarzy. W ten sposób album okazał się być najgorzej sprzedającym się krążkiem w karierze Britney Spears. Album w Polsce dotarł do 45. miejsca zestawienia OLiS.

  W filmie dokumentalnym "I am Britney Jean", Britney Spears potwierdziła, iż piosenka "Alien" na pewno zostanie trzecim singlem, iż tak się nie stało.

  Britney Spears przez następne 2 lata począwszy od 27 grudnia 2013 daje koncerty w ramach show Britney Spears: Piece Of Me. Cała rezydentura obejmuje 100 koncertów, z czego pierwsza połowa przypada na rok 2014, a druga na 2015. Zawiera ona największe hity piosenkarki, jak również piosenki z najnowszego krążka.

  2014–obecnie: The Intimate Collection, nadchodzący dziewiąty album

  8 stycznia 2014 roku Spears zdobyła nagrodę People's Choice Award w kategorii "Favorite Pop Artist".

  26 lipca utwór "Alien" zadebiutował na 8. miejscu Billboard Bubbling Under Hot 100 Singles, mimo że nie jest wydany jako singel z płyty Britney Jean.

  9 września 2014 roku w Nowym Jorku miała miejsce premiera pierwszej linii odzieżowej Britney Spears. W skład kolekcji wchodzi głównie bielizna nocna oraz piżamy. Swoją kolekcję piosenkarka promowała w Nowym Jorku, Londynie, Polsce, Niemczech, Danii oraz Norwegii. W dniu 25 września artystka potwierdziła w programie Good Morning Britain o przedłużeniu kontraktu z The AXIS i Planet Hollywood Resort & Casino, aby kontynuować show Britney: Piece Of Me została przedłużona o kolejne dwa lata.

  Na początku 2015 roku został potwierdzony duet piosenkarki z Iggy Azaleą. Nagrały wspólnie utwór "Pretty Girls". Piosenka znajdzie się na nowym albumie wokalistki.

  Britney Spears w Polsce

  Pierwszą wizytę Britney Spears w Polsce planowano na 24 lipca 2009 roku. Piosenkarka miała wówczas odwiedzić Warszawę w ramach koncertu trasy The Circus Starring: Britney Spears. Koncert został jednak odwołany, a oficjalne przyczyny nie są do końca znane. Mówi się o winie polskiego organizatora i o słabej sprzedaży biletów.

  8 września 2014 roku na Twitterze Britney Spears pojawił się tweet. W całym wydarzeniu brałą również udział polska piosenkarka, Doda, która wręczyła Britney upominek w postaci naszyjnika z bursztynem, przytuliła ją i zrobiła pamiątkowe zdjęcie. Będąc w Polsce, piosenkarka udzieliła trzech krótkich wywiadów oraz nagrała pozdrowienia dla polskich fanów.

  Głos

  Typ głosu Britney to Sopran Soubrette, jej skala zaczyna się od C#3 a kończy się na C#6 posiada ona 3 oktawy.

  Życie prywatne

  Britney Spears urodziła się w McComb w Missisippi, a wychowywała w Kentwood w stanie Luizjana. Jej matka Lynne Irene była nauczycielką, a ojciec, Jamie Parnell budowniczym. Brat Britney, Bryan, pracuje jako pisarz i zarządza interesami rodziny Spears, natomiast jej młodsza siostra Jamie Lynn jest aktorką. Pod względem religii jest protestantką wyznania baptystycznego.

  Od roku 1999 Spears była związana z Justinem Timberlakiem. Związek zakończył się nagle w 2002 roku. Po rozwodzie z Federline'em Britney postanowiła poświęcić się karierze muzycznej.

  Od 2009 roku była związana ze swoim byłym managerem Jasonem Trawickiem. 16 grudnia 2011 r. ogłoszono ich zaręczyny.

  11 stycznia 2013 roku Britney i jej narzeczony Jason Trawick ogłosili oficjalne rozstanie.

  Dyskografia

  • ...Baby One More Time (1999)
  • Oops!... I Did It Again (2000)
  • Britney (2001)
  • In the Zone (2003)
  • Blackout (2007)
  • Circus (2008)
  • Femme Fatale (2011)
  • Britney Jean (2013)

  Filmografia

  Reklamy

  Perfumy

  Perfumy Britney Spears rozprowadzane są przez firmę Myleen Class. Pierwszym wyprodukowanym zapachem był "Curious" wydany w 2004 r. Sprzedano ok. 700 milionów buteleczek zapachu. W 2005 perfumy zdobyły nagrodę "Best Women's Fragrance". Britney Spears wykonała projekt i wybrała kolory buteleczki.

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform