Good Girl Gone Bad

Rihanna

 • Robyn Rihanna Fenty (ur. 20 lutego 1988), lepiej znana jako Rihanna (wym. ) – barbadoska wokalistka, aktorka i projektantka mody. Urodziła się w Saint Michael na Barbadosie. Jej kariera zaczęła się od spotkania z producentem muzycznym Evanem Rogersem pod koniec roku 2003 dzięki jej przyjaciołom. Pod jego okiem nagrała demo, które zostało wysłane do różnych wytwórni płytowych. Artystka podpisała kontrakt z wytwórnią Def Jam Recordings, po przesłuchaniu z szefem wytwórni, artystą hip-hopowym Jayem-Z . Oba jej pierwsze albumy "Music of the Sun" (2005) oraz "A Girl Like Me" (2006) uplasowały się w Top 10 magazynu Billboard. Z tych albumów duży komercyjny sukces odniosły piosenki "Pon de Replay" oraz "SOS", który był pierwszym singlem w karierze artystki, który uplasował się na 1 miejscu listy Billboard Hot 100. Początkowo była ona mało znaną piosenkarką, jednak wybiła się na szczyty muzyki.

  Rihanna stała się powszechnie znana dopiero po wydaniu krążka "Good Girl Gone Bad" (2007), po wydaniu singla "Umbrella". Album jak i jego reedycja z 2008 roku był nominowany do dziewięciu nagród Grammy, wygrywając kategorię "Najlepsza Współpraca Rapowa/Śpiewana". Od 2009 roku do 2012, po bardzo nagłośnionej kłótni ze swoim ówczesnym chłopakiem Chrisem Brownem co roku wydawała jeden album, z czego każdy pokrył się platyną. Były to "Rated R" (2009), "Loud" (2010), "Talk That Talk" (2011), a jej pierwszym albumem który dotarł na szczyt listy Billboard 200 był album "Unapologetic" (2012). W tym samym roku artystka zagrała w pierwszym filmie w jej karierze, pod tytułem Battleship: Bitwa o Ziemię.

  Realizacje z udziałem Rihanny były wielokrotnie wyróżniane i nagradzane. Artystka zebrała osiem nagród Grammy, pięć nagród przyznawanych corocznie dla najlepszego amerykańskiego muzyka American Music Awards, dwadzieścia-dwie nagrody Billboard Music Awards i dwie Brit Awards. Rihanna sprzedała ponad 100 milionów płyt na całym świecie.

  Kariera sceniczna

  2003–2005: Początki

  W grudniu 2003 roku Rihanna poznała dzięki wzajemnemu przyjacielowi amerykańskiego producenta muzycznego Evana Rogersa. Piosenkarka i dwóch członków jej zespołu wzięli udział w przesłuchaniu zorganizowanym przez Rogersa w jego pokoju hotelowym.

  W styczniu 2005 roku Rogers rozpoczął rozsyłanie nagranych wcześniej demo Rihanny do wytwórni płytowych. Kopia demo trafiła do studia Def Jam, gdzie Jay Brown, jeden z personelu A&R, usłyszał ją i przedstawił prezesowi wytwórni, Jayowi-Z.

  2005–2006: Music of the Sun i A Girl Like Me

  Po podpisaniu kontraktu z Def Jam, Rihanna spędziła trzy miesiące w studiu nagraniowym, w celu zamknięcia swojego debiutanckiego albumu.

  Jej muzyka zawiera elementy reggae ze względu na jej karaibskie pochodzenia. Album otrzymał mieszane recenzje od krytyków muzycznych. Magazyn Rolling Stone przyznał 2,5 gwiazdki na 5 możliwych, za brak pomysłowości i rytmicznych singli z "ogólnym wokalem" amerykańskiego R&B i za brak "karaibskich uroków". Utwór dobrze się przyjął w Australii, Irlandii i Nowej Zelandii debiutując na pozycji w pierwszej dziesiątce w tych krajach.

  Miesiąc po wydaniu pierwszego albumu, wokalistka zaczęła pracę nad drugim.

  Drugi singiel Unfaithful stał się hitem, osiągając pozycję w pierwszej dziesiątce w kilkunastu krajach na całym świecie, w tym w Stanach Zjednoczonych, gdzie osiągnął numer sześć na Billboard Hot 100, a także znalazł się na szczycie notowania w w Kanadzie, Francji i Szwajcarii.

  2007–2009: Nowy wizerunek i Good Girl Gone Bad

  Z trzecim studyjnym albumem Good Girl Gone Bad, Rihanna chciała dokonać zmiany gatunku muzyki, zatrudniając tym samym producentów Timbalanda, will.i.ama i Seana Garretta i ponownie zmienić kompozycję albumu.

  Good Girl Gone Bad przyniósł cztery hity- wszystkie single osiągnęły pozycję w pierwszej trójce na Billboard Hot 100, w tym "Umbrella" z gościnnym udziałem Jaya-Z zadebiutowała na szczycie na prawie całym świecie.

  Artystka ponownie wydała swój album o nowym tytule Good Girl Gone Bad: Reloaded w czerwcu 2008 roku, zawierający trzy nowe utwory. Pierwszy singiel z reedycji, "Take a Bow".

  Piosenkarka została nominowana w czterech kategoriach nagród MTV Video Music Awards, wygrywając w Monsterze Roki i Teledysku Roku do singla "Umbrella" w 2007 roku.

  2009–2010: Rated R

  8 stycznia 2009 roku Rihanna miała wystąpić na rozdaniu nagród Grammy. Tak się jednak nie stało gdyż doszło do sprzeczki w samochodzie między wokalistką a jej ówczesnym chłopakiem Chrisem Brownem, który zmasakrował twarz wokalistce i bardzo ją pobił. Rihanna wystąpiła na drogę sądową, co skończyło się zakazem zbliżania dla Chrisa Browna do dziewczyny. W tej sytuacji Rihanna anulowała plany na wydanie wspólnej płyty z Chrisem Brownem, która miała zawierać wspólne ballady. Piosenkarka weszła do studia, zaczynając od zera, pracując nad zupełnie nowym albumem odzwierciedlającym jej mroczną przeszłość.

  Rihanna wystąpiła jako centralna postać w teledysku Kanye Westa "Paranoid".

  2010–2012: Loud i Talk That Talk

  W kwietniu 2010 roku David Guetta udostępnił krótki fragment utworu nagranego wraz z Rihanną.

  5 grudnia 2010 roku na UK Singles Chart trzy piosenki Rihanny znalazły się w pierwszej dziesiątce: "Only Girl (In the World)" na pozycji siódmej, "What's My Name?" na ósmej i singiel Davida Guetty "Who's That Chick?" na dziewiątym. Sytuacja powtórzyła się 9 stycznia 2011 roku, kiedy to "What's My Name?" osiągnął pozycję pierwszą, "Only Girl (In The World)" spadło na pozycję dziewiątą, a "Who's That Chick?" na dziesiątą.

  9 stycznia 2011 roku "What's My Name?" osiągnął pozycję pierwszą na UK Singles Chart, dając Rihannie jako jedynej artystce w historii pięć singli numer jeden w Wielkiej Brytanii. W 2007 roku "Umbrella" stała się pierwszym numerem jeden w UK, następnie "Take a Bow" w 2008 roku drugim, "Run This Town" w 2009 roku trzecim, a "Only Girl (In the World)" czwartym w 2010 roku.

  W kwietniu 2011 roku remix "S&M" z udziałem Britney Spears wspiął się na pierwszą pozycję Billboard Hot 100, stając się dziesiątym numerem jeden Rihanny w Stanach. Kolejno single, które osiągnęły szczyt w Stanach to: SOS" w 2006 roku, "Umbrella" w 2007 roku, "Take a Bow", "Disturbia" i "Live Your Life" w 2008 roku, "Rude Boy", "Love the Way You Lie", What's My Name?" i "Only Girl (In the World)" w 2010 roku oraz "S&M" w 2011 roku.

  Piosenkarka w dniu swoich 23 urodzin, czyli 20 lutego 2011 roku wystąpiła na NBA All-Star Game w Staples Center, w LA.

  W październiku 2011 roku, Rihanna zaśpiewała w dwóch piosenkach: "Princess of China" zespołu Coldplay i "Fly" z repertuaru Nicki Minaj. W tym samym miesiącu pojawiła się w roli gościnnego jurora w programie The X Factor. Pomagała ona L.A. Reid podczas domów jurorskich.

  Początkowe plany piosenkarki na rok 2011 miały obejmować wydanie reedycji piątego albumu Loud. 15 września Rihanna ogłosiła, że do tego nie dojdzie, a w zamian powstanie nowy album. Jego wydanie zostało potwierdzone na 21 listopada 2011 roku. Zostało też potwierdzone to, że płyta będzie dostępna w dwóch edycjach: standardowej i deluxe. 22 września Rihanna wydała pierwszy singel z nowej płyty "We Found Love". Został on wydany w formacie digital download w USA w tym samym dniu. Gdy singel znalazł się na pozycji 9 na US charts, Rihanna stała się pierwszą solową artystką w historii, której 20 utworów znalazło się w pierwszej dziesiątce Hot 100 top-ten singles. Czyniąc to, artystka jednocześnie pokonała poprzedni rekord ustalony przez Madonnę. W ostatnim kwartale 2011 roku, We Found Love stało się jedenastym utworem numerem jeden Rihanny, na Billboard Hot 100. Piosenka utrzymywała się na liście na pozycji 1. przez jedenaście tygodni, jednocześnie pokonując między innymi rekord ustanowiony przez Adele (7 tygodni) i będąc singlem najdłużej utrzymującym się na pozycji pierwszej w roku 2011.W 2012 r. teledysk do singla został nagrodzony na MTV Awards statuetką " Teledysk roku". Tym samym Rihanna stała się pierwszą kobietą z dwoma statuetkami za tą kategorię na MTV gali.

  Kolejnym singlem z płyty Talk That Talk został utwór "You da One". Został on wydany w dniu 11 listopada 2011. 23 grudnia artystka udostępniła wideoklip promujący singel. Utwór dotarł do pozycji 14. Billboard Hot 100. W międzyczasie Rihanna wystąpiła gościnnie w singlu Drake'a "Take Care", do którego teledysk został wydany. Trzecim singlem została piosenka "Talk That Talk". Początkowo Rihanna pracowała nad teledyskiem do utworu jednak z niewiadomych przyczyn prace te zostały anulowane. Mimo to dotarł do pozycji 31. na Billboardzie. W Kanadzie dotarł do pozycji 30., w UK Singles Chart na pozycję 25., natomiast w Szwecji na pozycję 11. Czwartym singlem został remiks wspólnie nagrany z byłym chłopakiem Rihanny Chrisem Brownem. Singiel nosi tytuł Birthday Cake. Singiel został wydany radiowo 6 marca w amerykańskim radiu. Wywołał wielką aferę gdyż trzy lata temu pomiędzy Rihanną a Chrisem doszło do fizycznej sprzeczki. Singiel stał się popularny głównie w USA gdzie dotarł na 24 miejsce na Billboardzie Hot 100, uzyskując status złotej płyty. Piątym w USA, a trzecim międzynarodowym singlem został "Where Have You Been". Teledysk do utworu uważany jest za jeden z najlepszych w karierze Rihanny. Piosenka została hitem docierając do Top 5 list przebojów w ok. 15 krajach. W Brazylii osiągnęła pierwszą pozycję, a w Kanadzie i USA – piątą. Ostatnim singlem z albumu został Remix piosenki " Cockiness (Love It)" nagrany wspólnie z ASAPEM.

  2012–2013: Unapologetic i trasa koncertowa

  26 września 2012 roku został wydany pierwszy singiel o nazwie "Diamonds" promujący siódmy album studyjny Rihanny. Osiągnął sukces utrzymując się trzy tygodnie z rzędu na liście Billboard Hot 100. Trasa rozpoczęła się 14 listopada 2012 roku w Meksyku, a zakończyła 20 listopada w Nowym Jorku. 9 stycznia Rihanna ujawniła że kolejnym singlem z albumu zostanie "Stay", a singlem radiowym wydanym tylko w Stanach Zjednoczonych "Pour It Up". Między 10 a 11 lutego odbyła się gala rozdania nagród Grammy. Rihanna zdobyła dzięki przebojowi "We Found Love" statuetkę w kategorii "Najlepszy klip krótkometrażowy". Rihanna była też nominowana w dwóch innych kategoriach. Kolejnymi singlami wydanymi tylko radiowo zostały piosenki "Loveeeeeee Song" oraz "Right Now" z gościnnym udziałem Davida Guetty. 29 sierpnia 2013 roku nowym singlem została ballada z rockowymi brzmieniami "What Now". Powstał do niej również teledysk kręcony w Tajlandii. Piosenka wspięła się na miejsce 25 w Stanach Zjednoczonych, oraz 21 w Australii i Anglii. 29-ego października 2013 Eminem potwierdził, że piosenka "The Monster" w której gościnnie użyczyła głosu Rihanna zostanie jego czwartym singlem z ostatniej płyty. Piosenka po wydaniu teledysku szybko stała się światowym hitem plusując się na pozycji 1 w ponad szesnastu krajach, między innymi w Polsce. Piosenka wspięła się również na szczyt amerykańskich list przebojów, tym samym stając się trzynastym numerem 1 Rihanny w tym kraju. Obecnie Rihanna jest na trzecim miejscu z największą ilością singli na szczycie notowań w tym kraju. Lepsi od niej są tylko zespół The Beatles (20 singli na szczycie) i Mariah Carey (18 singli numer 1). Na początku 2014-ego roku sukcesy na listach przeboju w Oceanii zaczęła odnosić piosenka "Jump" pomimo braku jej promocji. Osiągneła ona miejsce 5 w Australii oraz 10 w Nowej Zelandii. 24 stycznia została ona oficjalnie uznana za siódmy singiel z albumu Unapologetic. Podczas tegorocznej gali nagród Grammy Rihanna została nagrodzona jedną statuetką za swój ostatni album "Unapologetic". Tym samym wokalistka w swojej kolekcji ma już 7 nagród Grammy. Jeszcze wcześniej 13-ego stycznia wyciekła piosenka Shakiry ze wspólnym udziałem Rihanny, która jest najnowszym singlem latynoskiej wokalistki. 30 stycznia 2014 został opublikowany teledysk. Teledysk do "Can't Remember to Forget you" zaledwie w dobę po publikacji został obejrzany 17 milionów razy na portalu You Tube. Piosenka we wrześniu 2014 łącznie została obejrzana 400 milionów razy stając się drugim singlem najczęściej oglądanym w 2014 roku zaraz po singlu Katy Perry "Dark Horse".

  Od 2014: Nadchodzący ósmy album i Home

  W grudniu 2013 roku raper Pitbull ujawnił w wywiadzie, że chciał zaśpiewać swój hit "Timber" z Rihanną, jednak ta odmówiła, gdyż pracowała wtedy z Shakirą nad jej nowym singlem "Can't remember to forget you".Singiel pojawił się na najnowszym albumie Shakiry 13 Stycznia 2014

  24 stycznia 2015 roku zamieściła na twitterze swoją nową piosenkę o nazwie "FourFiveSeconds", którą śpiewa z Kanye West'em i Paulem McCartney'em.

  Życie prywatne

  Rihanna urodziła się jako Robyn Rihanna Fenty 20 lutego 1988 roku w Saint Michael, na Barbadosie, jako córka Moniki Braithwaite, księgowej na emeryturze i Ronalda Fenty, kierownika magazynu w fabryce odzieży.

  8 lutego 2009 roku Rihanna była zmuszona odwołać swój występ na 51 gali Grammy Awards. Po zdarzeniu Brown przeprosił piosenkarkę a ta stwierdziła, że nie żywi do niego nienawiści. Media spekulowały jednak, że całe wydarzenie odbiło się bardzo mocno na emocjach wokalistki, która faktycznie powróciła do normalnej pracy dopiero po kilku miesiącach.

  Od grudnia 2010 roku do 2011 roku Rihanna randkowała z Mattem Kempem - gwiazdą baseballu z klubu Dodgers (Los Angeles). Również kanadyjski raper Drake twierdził, że spotyka się z piosenkarką. W roku 2012 media spekulowały na temat ponownego zejścia się Rihanny i Chrisa Browna. W swoim wywiadzie w styczniu 2013 r. Rihanna potwierdziła, że ożył jej związek z Chrisem Brownem, choć Brown pozostawał nadal w okresie próby po incydencie "przemocy domowej" jaki miał miejsce w 2009 roku. Jednak w wywiadzie z maja 2013 r. Brown stwierdził, że on i Rihanna ponownie ze sobą zerwali.

  W opinii projektantki mody Stelli McCartney Rihanna to " ... normalna osoba, nic z tego czego można by się spodziewać po młodej kobiecie podbijającej świat ... pracuje ciężko, bardzo ciężko. Daje swoim fanom, przyjaciołom ... nie tylko siebie ale energię i ducha ... wychodzi naprzeciw by wspierać osoby, w które wierzy. To jedna z nielicznych osób z kręgu świata sławy i celebrytów, które nie myślą wyłącznie tylko o sobie. Potrafi dać prawdziwą cząstkę siebie zwykłej osobie, którą spotka - a to rzadko kiedy się zdarza".

  W drugiej połowie 2011 roku, Rihanna anulowała dwa koncerty zaplanowane w ramach trasy Loud Tour, które miały się odbyć w Szwecji w Malmö w dniu 31 października i 1 listopada w Sztokholmie. Piosenkarka została hospitalizowana z powodu wycieńczenia. Wróciła na scenę 4 listopada w Hanowerze (Niemcy). W maju 2012 roku, po festiwalu Coachella, była ponownie hospitalizowana z powodu wyczerpania.

  Działalność społeczna

  W 2006 roku Rihanna założyła stowarzyszenie Believe (Uwierz), które pomaga dzieciom w potrzebie na całym świecie. Stowarzyszenie ma na celu "pomaganie młodym ludziom w dostępie do edukacji, oraz ich wspieranie finansowe, społeczne i medyczne wówczas gdy i tam gdzie jest ono potrzebne". Jednak działania tej organizacji skupiają się w pierwszym rzędzie na pomocy dzieciom dotkniętym chorobami nowotworymi takimi jak białaczka, szczególnie potrzebującym transplatacji szpiku kostnego.

  Po trzęsieniu ziemi na Haiti w styczniu 2010 roku, Rihanna dołączyła do akcji "Teraz nadzieja dla Haiti" i wraz z innymi gwiazdami pojawiła się na gali związanej z pozyskiwaniem funduszy, śpiewając razem piosenkę "Stranded (Haiti Mon Amour)". Wzięła też udział w Oprah Winfrey Show śpiewając swoją wersję utworu "Redemption Song" Boba Marleya. Wpływy z tej imprezy przekazano dla "Teraz nadzieja dla Haiti". Po katastrofie trzęsienia ziemi, tsunami i nuklearnej w Japonii w marcu 2011 roku Rihanna uczestniczyła w wydaniu albumu charytatywnego, z którego bieżące wpływy przekazywane były dla Japońskiego Czerwonego Krzyża. Rihanna udostępniła w tym celu swój singiel "Only Girl (In the World)". Piosenkarka dała również kilka innych koncertów, których dochód został przeznaczony na cele charytatywne: np. koncert w Birmingham dniu 11 lipca 2011, który odbył się z myślą o ofiarach tornada, które dotknęło stan Alabama - Rihanna przekazała wpływy z koncertu (89 tys. dolarów amerykańskich) dla miasta Tuscaloosa, aby pomóc w jego odbudowie.

  W lipcu 2007 roku Rihanna wystąpiła w japońskim mieście Chiba w ramach koncertów Live Earth. W 2008 roku wspierała kampanię "Tattoo Heart" UNICEF-u promując linię produktów Gucci. 25 procent przychodu ze sprzedaży produktów objętych tą kampanią trafiło do UNICEF-u. Sama piosenkarka przyznała, że kocha zwierzęta, od jakiegoś czasu jest szczególnie zafascynowana wilkami i jednego nawet sama zaadoptowała.

  W 2012 roku Rihanna wsparła swoimi wypowiedziami kampanię Kony 2012. Celem tej kampanii było nagłośnienie przestępstw dokonywanych przez ugandyjskich zbrodniarzy i doprowadzenie do ich rozbrojenia i wymierzenia im sprawiedliwości.

  Filmografia

  Autobiografie

  • Rihanna. The Last Girl on the World

  Występy w Polsce

  Rihanna występowała do tej pory w Polsce czterokrotnie w:

  • Krakowie w ramach Coke Live Music Festival (25 sierpnia 2007 roku)
  • Warszawie w ramach trasy Good Girl Gone Bad Tour w Hali Torwar (19 marca 2008 roku)
  • Łodzi w Atlas Arenie w ramach trasy Loud Tour (6 grudnia 2011 roku)
  • Gdyni w ramach trasy koncertowej Diamonds World Tour (7 lipca 2013 roku), na otwartym powietrzu, w dzień po kolejnej edycji Open'er Festival).

  Zobacz też

  • Lista nagród i nominacji Rihanny

  Bibliografia

  Linki zewnętrzne

  • Rihanna w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform