Think Of You

Usher

 • Usher, właściwie Usher Terry Raymond IV (ur. 14 października 1978) – amerykański wokalista, tancerz oraz aktor, uważany za współczesnego króla muzyki R&B.

  Usher kontynuował swój sukces wydaną w 2004 roku płytą Confessions, która w samych Stanach Zjednoczonych znalazła ponad 10 milionów nabywców i w następstwie uzyskała status diamentowego albumu według RIAA. Światowa sprzedaż Confessions przekroczyła 20 milionów kopii, dzięki czemu wyróżniany jest jako jeden z najlepiej sprzedających się albumów w historii. Dzięki Confessions Usher ustanowił również rekord Billboardu, jako że cztery single z albumu: "Yeah!", "Burn", "Confessions Part II" oraz "My Boo" kolejno zastępowały się nawzajem na pierwszej pozycji listy Hot 100; wyczyn ten nie udał się żadnemu innemu artyście.

  W 2008 roku ukazała się następna płyta Ushera, Here I Stand, która do tej pory rozeszła się na świecie w ponad 5 milionach kopii. Wśród promujących ją singli był między innymi "Love in This Club", który dotarł do 1. miejsca Billboard Hot 100.

  RIAA wyróżnia Ushera jako jednego z najlepiej sprzedających się artystów na rynku amerykańskim w historii, jako że wszystkie jego albumy rozeszły się w Stanach Zjednoczonych w nakładzie ponad 23 milionów egzemplarzy.

  Wczesne życie

  Usher urodził się w Dallas, w stanie Teksas jako syn Jonetty Patton oraz Ushera Raymonda III.

  Kariera

  1987–1992: muzyczne początki

  W wieku 11 lat Usher dołączył do kwintetu NuBeginnings. W 1991 roku wraz z grupą nagrał 10 piosenek, które w wydane zostały na albumie Nubeginning Featuring Usher Raymond IV, dostępnym wyłącznie lokalnie i poprzez sprzedaż wysyłkową.

  1993–1996: Usher

  Ukończywszy 13 lat, Usher próbował swoich sił w programie dla muzycznych talentów Star Search, gdzie wypatrzony został przez reprezentanta LaFace Records. Wytwórnia zaangażowała specjalne przesłuchanie przed L.A. Reidem, współzałożycielem LaFace Records; w jego wyniku Usher podpisał kontrakt z wytwórnią.

  30 sierpnia 1994 roku, nakładem LaFace, ukazał się debiutancki album wokalisty, zatytułowany Usher. Kilka utworów z płyty wyprodukował Sean Combs, który był ponadto jednym z jej producentów wykonawczych.

  Po ukończeniu szkoły średniej, Usher zaczął pracować nad wszystkimi elementami, które towarzyszyły mu na scenie, a więc przede wszystkim tańcem, dając podłoże do prac nad swoim drugim albumem. W międzyczasie, w 1995 roku nagrał w duecie z wokalistką Monicą utwór "Let's Straighten It Out", a także, już samodzielnie, piosenkę "Dreamin'", wydaną przez LaFace Records na płycie Rhythm of the Games, która ukazała się z okazji Letnich Igrzysk Olimpijskich 1996. Ponadto, Usher nagrał również utwór "I Swear I'm in Love", wydany w 1996 roku na ścieżce dźwiękowej filmu Kazaam.

  1997–2003: My Way oraz 8701

  Usher kontynuował wieloletnią przyjaźń z amerykańskim producentem Jermaine'em Duprim, z którym napisał, a następnie wyprodukował kilka piosenek na swój drugi album, My Way, wydany 16 września 1997 roku. Przewodni singel z płyty, "You Make Me Wanna", jako pierwszy w karierze artysty, dotarł na szczyt brytyjskiej listy UK Singles Chart.

  W 1999 roku ukazał się pierwszy album koncertowy Ushera, Live. Materiał zarejestrowany został podczas dwóch koncertów w Chattanooga, a na scenie gościnnie pojawili się: Lil' Kim, Jagged Edge, Trey Lorenz, Shanice, Twista i Manuel Seal. Album uzyskał status złotej płyty w Stanach Zjednoczonych za sprzedaż powyżej 500 tysięcy egzemplarzy.

  Debiut aktorski Ushera nastąpił wraz z drugoplanową rolą w serialu telewizyjnym Moesha. Zaskutkowała ona pierwszą rolą na wielkim ekranie – w filmie Oni z 1998 roku.

  Premiera trzeciego albumu studyjnego Ushera, oryginalnie zatytułowanego All About U, planowana była na początek 2001 roku.

  W lutym 2002 roku Usher zdobył nagrodę Grammy w kategorii Best Male R&B Vocal Performance za utwór "U Remind Me".

  2004–2007: Confessions

  Czwarty album studyjny Ushera, Confessions, miał premierę 23 marca 2004 roku – w dniu, w którym mijało dokładnie sześć tygodni, od kiedy jego przewodni singel, "Yeah!", przebywał na szczycie Billboard Hot 100.

  Kolejne single z albumu: "Burn", "Confessions Part II" oraz "My Boo" (duet z Alicią Keys), również dotarły do 1. miejsc Billboard Hot 100. Tym samym Usher stał się pierwszym artystą w historii, którego cztery utwory nawzajem zastępowały się na szczycie listy.

  Confessions przyniósł Usherowi liczne nagrody, a wśród nich m.in.: cztery American Music Awards, dwie MTV Europe Music Awards, dwie MTV Video Music Awards oraz trzy World Music Awards.

  Przez następne dwa lata Usher zajmował się przede wszystkim współpracą muzyczną z innymi artystami, a także przyjął dwie kolejne role aktorskie. Na początku 2005 roku nagrał z Lil Jonem utwór "Lovers & Friends", który dotarł do 3. pozycji Billboard Hot 100.

  W 2005 roku Usher zagrał główną rolę w filmie In the Mix.

  2008–2009: Here I Stand

  Here I Stand miał premierę 13 maja 2008 roku i zadebiutował na szczycie Billboard 200, rozchodząc się w pierwszym tygodniu w 433 tysiącach egzemplarzy na terenie Stanów Zjednoczonych.

  18 stycznia 2009 roku Usher, wraz ze Steviem Wonderem i Shakirą, zaśpiewał piosenkę "Higher Ground" podczas uroczystości We Are One: The Obama Inaugural Celebration z okazji inauguracji Baracka Obamy na stanowisko Prezydenta Stanów Zjednoczonych. Natomiast 7 lipca 2009 roku Usher wykonał utwór "Gone Too Soon" w ramach memoriału Michaela Jacksona.

  Od 2010: Raymond v. Raymond oraz Versus

  Raymond v. Raymond miał premierę 26 marca 2010 roku i zadebiutował na szczycie Billboard 200, rozchodząc się w pierwszym tygodniu w 329 tysiącach egzemplarzy na terenie Stanów Zjednoczonych.

  Trzecim singlem promującym Raymond v. Raymond był "OMG", nagrany z udziałem will.i.am. Piosenka okazała się dużym sukcesem komercyjnym, docierając do pierwszych miejsc list przebojów w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Australii, Nowej Zelandii i Irlandii. "OMG" stał się dziewiątym utworem Ushera, który uplasował się na szczycie Billboard Hot 100; dzięki temu Usher stał się czwartym artystą w historii, którego piosenki zajmowały 1. miejsca tegoż zestawienia w trzech kolejnych dekadach. Ponadto Usher został trzecim artystą w historii, który posiadał co najmniej jeden singel numer jeden ze wszystkich kolejnych pięciu albumów studyjnych.

  24 sierpnia 2010 roku premierę miał minialbum Versus, stanowiący kontynuację Raymond v. Raymond. Wśród dziewięciu piosenek z Versus, siedem stanowiły nowe ścieżki, zaś pozostałe dwie, to singel "There Goes My Baby" z Raymond v. Raymond oraz remiks utworu "Somebody to Love" Justina Biebera. Versus zadebiutował na 4. miejscu Billboard 200 i promowany był przez single: "DJ Got Us Fallin' in Love" nagrany z Pitbullem, a także "Hot Tottie" nagrany z Jayem Z.

  12 września 2010 roku Usher wystąpił na gali MTV Video Music Awards, a 21 listopada zaśpiewał również na gali American Music Awards.

  6 lutego 2011 roku, w trakcie występu The Black Eyed Peas podczas Super Bowl XLV, gościnnie, niespodziewanie dla zgromadzonych, na scenie pojawił się Usher, by wraz z will.i.amem zaśpiewać utwór "OMG".

  W 2013 roku zastąpił Cee Lo Greena i został trenerem IV edycji programu The Voice. W V edycji, tego samego roku, Cee Lo Green powrócił na miejsce trenera. W 2014 roku nakręcona została VI edycja programu The Voice z udziałem Ushera - również w zastępstwie za Cee Lo Greena.

  Obecnie Usher pracuje nad nowym albumem studyjnym, a w procesy produkcyjne zaangażowany jest jego długoletni współpracownik, Rico Love.

  Styl muzyczny

  Usher śpiewa lżejszą wersją tenoru, zwaną tenore di grazia. Muzyka wokalisty to głównie R&B, ale śpiewa też muzykę pop, soul, hip-hop i dance. W albumach Raymond v. Raymond i Looking 4 Myself usłyszeć można także muzykę dance-pop oraz electropop. Muzyka Ushera często porusza tematy jego autobiografii z naciskiem na styl życia, związki i miłość.

  Największą inspiracją Ushera jest Michael Jackson. Wokalista bardzo często naśladuje ruchy króla popu, m.in.: ślizga się na parkiecie i łapie się za krocze. Na koncercie Michael Jackson: 30th Anniversary Special, Usher miał przyjemność zatańczyć wspólnie z Jacksonem i wykonać z nim utwór "You Rock My World". Innymi idolami Ushera są m.in.: Stevie Wonder, Marvin Gaye, Janet Jackson, Bobby Brown, R. Kelly i Luther Vandross.

  Inna działalność

  Poza aktywnością muzyczną i filmową, Usher angażuje się również w działalność biznesową, która obejmuje między innymi udziały w kilku restauracjach.

  W 2002 roku Usher założył własną wytwórnię płytową, US Records, podległą J Records, która z kolei dystrybuowana jest przez Sony BMG. Pierwszym wydawnictwem, które wydane zostało nakładem US Records była ścieżka dźwiękowa do filmu In the Mix. Za jej pośrednictwem szerokiej publiczności przedstawiono artystów związanych z wytwórnią, a więc między innymi Justina Biebera i Rico Love.

  Usher posiada udziały własnościowe w drużynie NBA Cleveland Cavaliers. Nabył je jako członek grupy interesu, która wykupiła drużynę za kwotę ok. 375 milionów dolarów. Według EW, Usher stał się trzecim artystą popowym w historii, który posiada tak duże udziały w lidze NBA.

  Raymond Braun Media Group, z którą kontrakt posiada Justin Bieber, to joint venture pomiędzy Usherem a menedżerem Biebera, Scooterem Braunem.

  Życie prywatne

  W 2001 roku Usher zaczął spotykać się z byłą członkinią zespołu TLC, Rozondą "Chilli" Thomas. Ich związek trwał dwa lata i zakończył się w grudniu 2003 roku. Thomas utrzymywała, że powodem rozstania był fakt, iż Usher ją zdradzał, jednak sam wokalista zaprzeczył jej stwierdzeniom.

  W styczniu 2007 roku Usher oświadczył się swojej ówczesnej partnerce, stylistce Tamece Foster. W lutym ogłosił on publicznie, że para jest zaręczona. Ich ślub planowany był na lipiec, jednak z przyczyn zdrowotnych został opóźniony i ostatecznie odbył się 3 sierpnia 2007 roku podczas prywatnej ceremonii. Jednocześnie Foster była już matką trójki synów z dwóch wcześniejszych związków.

  W czerwcu 2009 roku Usher złożył w sądzie pozew o rozwód, argumentując go tym, iż para żyła osobno od niemalże 12 miesięcy.

  Usher był wegetarianinem od czasu śmierci swojego ojca (styczeń 2008). Po kilku latach, z powodu problemów zdrowotnych, przeszedł na weganizm.

  Działalność filantropijna

  Usher jest założycielem charytatywnej organizacji non-profit New Look, która powstała, by rozprzestrzeniać wśród młodych ludzi nowe spojrzenie na świat przede wszystkim drogą edukacji. Flagowy projekt organizacji, czyli obóz New Look, odbywał się od 11 do 23 lipca 2005 roku na Clark Atlanta University.

  W 1999 roku Usher uczestniczył w charytatywnym meczu koszykówki "Challenge for the Children", zorganizowanym przez zespół *NSYNC w kampusie Georgia State University.

  Dyskografia

  • Usher (1994)
  • My Way (1997)
  • 8701 (2001)
  • Confessions (2004)
  • Here I Stand (2008)
  • Raymond v. Raymond (2010)
  • Looking 4 Myself (2012)

  Filmografia

  • Moesha jako Jeremy (1997–1998)
  • Moda na sukces (1998)
  • Oni (1998)
  • Cała Ona (1999)
  • Zbuntowana klasa (1999)
  • Geppetto (2000)
  • Strażnicy Teksasu (2001)
  • W Wirze (2005)
  • Pan i Pani Kiler (2010)
  • Justin Bieber: Never Say Never (2011)
  • Straszny Film 5 (2013)

  Przypisy

  Linki zewnętrzne

  • Usher Raymond w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
  • Usher w bazie Billboard.com (ang.)

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform