Blue Jeans

Lana Del Rey

 • Lana Del Rey, właśc. Elizabeth Woolridge Grant (ur. 21 czerwca 1985 w Nowym Jorku) – amerykańska wokalistka indierockowa. Jej pseudonim artystyczny jest połączeniem imienia hollywoodzkiej gwiazdy Lany Turner i nazwy Forda Del Rey.

  Biografia

  Młodość i początki kariery

  Dorastała w Lake Placid.

  2011–2012: Born to Die oraz Paradise

  Album Born to Die został wydany 27 stycznia 2012 roku w formie do pobrania z internetu. Natomiast w tradycyjnej formie album ukazał się 31 stycznia.

  Jej piosenka „Video Games” została nazwana „najlepszym nowym utworem” przez Pitchfork Media i została użyta w serialu telewizyjnym Ringer na The CW.

  EP obu singli „Video Games” i „Blue Jeans” osiągnęło pierwszą dziesiątkę na liście US iTunes Albums Chart w godziny po wydaniu. W październiku 2011 Lana wykonała „Video Games” na żywo na Later... with Jools Holland; był to jej pierwszy występ na żywo w brytyjskiej telewizji. 1 grudnia 2011, drugi oficjalny singiel Lany Del Rey, „Born to Die” został udostępniony na YouTube, 14 grudnia 2011 udostępniony (także na YouTube) został oficjalny teledysk dla „Born to Die”, jego reżyserem był Woodkid. Data wydania singla została ustalona na 30 grudnia 2011, album o tym samym tytule wyszedł 27 stycznia 2012. Lana udostępniła okładkę albumu na swoim profilu na facebooku tego samego dnia co piosenkę. Lana Del Rey otrzymała w 2011 nagrodę „Q Awards” (Q’s Next Big Thing) magazynu muzycznego „Q Magazine”.

  Następnym singlem zostało „Blue Jeans” znane już od długiego czasu. Utwór miał być początkowo singlem jedynie dla Stanów Zjednoczonych, jednak wydano go na całym świecie. Teledysk do utworu został opublikowany 19 marca 2012. Lana została zaproszona przez Cheryl Cole do współpracy nad utworem „Ghetto Baby” na trzeci album Cole – A Million Lights.

  Singlami promującymi album zostały „National Anthem” oraz „Summertime Sadness”, które stało się wielkim europejskim przebojem, docierając do pierwszego miejsca m.in. w Polsce.

  H&M potwierdziło, że artystka została twarzą marki nowych ubrań. Na potrzeby promocyjne nagrano cover piosenki „Blue Velvet” Bobby'ego Vintona, który jest dostępny na reedycji „Born to Die – Paradise Edition”. Następnie także Jaguar zaprosił gwiazdę do współpracy – przy promocji Jaguara F-TYPE wykorzystano „Burning Desire” z wersji iTunes „Paradise”.

  Wkrótce potwierdzono, że pojawi się reedycja kultowego „Born to Die”. Promowane przez singiel „Ride” wydawnictwo pojawiło się 9 listopada 2012 roku i zadebiutowało na miejscu 10 w Stanach Zjednoczonych. Ogłoszono, że następnym promującym utworem będzie „Cola”, jednak do tej pory utwór nie został oficjalnie wydany.

  Podczas MTV EMA Lana zdobyła nagrodę dla Najlepszego Wykonawcy Alternatywnego. Zdobyła także nominację dla najgorętszej kobiety w muzyce w nagrodach NMe. Album „Born To Die” stał się czwartym najczęściej kupowanym w 2012 roku, a sama gwiazda najczęściej wyszukiwaną w internecie.

  The Great Gatsby oraz Ultraviolence

  Dnia 28 marca 2013 roku premierę miał teledysk do piosenki napisanej przez Leonarda Cohena „Chelsea Hotel No 2". Jest to drugi, zaraz po „Blue Velvet” cover do którego artystka nagrała wideoklip.

  W 2012 roku Lana dołączyła do grona wokalistów tworzących soundtrack do filmowej adaptacji książki Francisa Scotta Fitzgeralda Wielki Gatsby. Premiera piosenki wchodzącej w skład ścieżki dźwiękowej odbyła się 23 kwietnia 2013 roku. Tytuł utworu to „Young and Beautiful”. Początkowo kompozycja miała znaleźć się na reedycji albumu Born to Die: Paradise (EP) owej wokalistki, jednakże postanowiono, że będzie promować film „Wielki Gatsby” i stanie się singlem promującym płytę z soundtrackiem tej produkcji. 22 kwietnia na oficjalnym profilu Lany na portalu SoundCloud ukazały się 2 pełne wersje utworu Young and Beautiful. Jedna z wersją instrumentalną wykonaną przy pomocy dźwięków syntezatorów i nielicznej ekipy instrumentalnej, natomiast druga z akompaniamentem orkiestry.

  W nocy z 18 na 19 kwietnia 2013 roku artystka opublikowała na swoim oficjalnym koncie w serwisie YouTube nowy cover, do piosenki „Summer Wine” nagrany wspólnie ze swoim ówczesnym chłopakiem, Barriem Jamesem O’Neillem. Teledysk został utrzymany w stylu podobnym do jej poprzedniego wideoklipu, do piosenki „Summertime Sadness”. Nie wiadomo, czy cover znajdzie się na kolejnej studyjnej płycie Lany.

  Wraz z początkiem kwietnia 2013 roku wyruszyła w podróż, by promować albumy „Born To Die” oraz „Paradise”. W ramach trasy „Paradise Tour” gwiazda odwiedziła dotychczas jeden kontynent – Europę, a pierwszy koncert odbył się we Francji. Głównym supportem był folk rockowy zespół Kassidy.

  W 2014 roku Lana nagrała cover piosenki Once Upon A Dream na potrzeby filmu Maleficent. Pracę nad singlem do filmu zaproponowała jej Angelina Jolie, która wcieliła się w jego główną postać.

  Dyskografia

  • 2010 Lana Del Ray A.K.A. Lizzy Grant
  • 2012 Born to Die
  • 2012 Paradise (minialbum)
  • 2014 Ultraviolence

  Przypisy

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform